Baśnie wRóże | Tak świętował III sektor
Baśnie wRóże. Prowadzę warsztaty bibio- i bajko- terapeutyczne, w których chcę pobudzać do twórczego myślenia oraz rozwijać umiejętności fantazjowania. Fantazjowanie pozwala nam bowiem dostrzegać pozytywne strony życia, cieszyć się małymi rzeczami i dostrzegać piękno tam, gdzie inni go nie widzą.
storytelling, bajki, baśnie, Poznań, Wielkopolska, opowiadanie, dziecięce fantazje
1696
post-template-default,single,single-post,postid-1696,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Tak świętował III sektor

Tak świętował III sektor

16 września 2017 roku, na Placu Wolności w Poznaniu odbył się VII Dzień Organizacji Pozarządowych, który rozpoczął VII Poznański Tydzień Organizacji Pozarządowych. Chociaż wietrzna pogoda sugerowała raczej początek jesieni niż końcówkę lata, wydarzenie przyciągnęło licznych zainteresowanych.Na Placu Wolności swoją działalność promowali przedstawiciele ponad siedemdziesięciu lokalnych organizacji pozarządowych. Odwiedzający stoiska mieli okazje dowiedzieć się jakie usługi oferują wystawiające się fundacje i stowarzyszenia, a także mogli skorzystać z pomocy pracujących w nich specjalistów. Podczas Dnia Organizacji Pozarządowych pojawił się także Słuchobus, w którym można było przeprowadzić badanie słuchu oraz Krwiobus, umożliwiający oddanie krwi. Ci, którzy chcieli przekonać się jak osoby niewidzące postrzegają świat, mogli skorzystać ze specjalnych symulatorów. Na Placu Wolności znalazło się również miejsce dla ogrodu sensorycznego, pozwalającego niewidomym na poznawanie świata pozostałymi zmysłami. Pokazom, animacjom i warsztatom towarzyszyły występy artystyczne. Zespół muzyczny, który wystąpił pod roboczą nazwą Koktajl Dźwiękowy, swój koncert zadedykował seniorom. Wykonawcy rzeczywiście zaserwowali prawdziwy koktajl, gdyż można było usłyszeć w ich wykonaniu między innymi gospel, bluesa, ballady czy christian music.

Dla najmłodszych przygotowano Strefę Dziecka z zabawami edukacyjnymi, warsztatami plastyczno-literackimi oraz licznymi animacjami. To tam najmłodsi mogli bawić się, uczyć, poznawać bliżej świat organizacji pozarządowych i wolontariatu oraz tworzyć małe dzieła sztuki. O Strefę Dziecka zadbała Fundacja Ars, przy współpracy z Fundacją Jak Malowana , Polskim Towarzystwem Opieki Paliatywnej, ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Rodzinom AMICI  oraz Fundacją Pomocy Ludziom „Jest Nadzieja”.

Nie zabrakło również baśni. Na stoisku Centrum Inicjatyw Lokalnych przygotowano przytulny baśniowy kącik. Dzieci i dorośli mogli usiąść na krzesłach, poduszkach lub dywanie i chociaż na chwilę odciąć się od otaczającego szumu. Centrum Inicjatyw Lokalnych na Chartowie, powstałe 7 września 2016 roku ma na celu pobudzenie działań wzmacniających potencjał obywatelski w formach wolontariatu, grup nieformalnych, klubów stowarzyszeń, czy fundacji. Centrum prowadzone jest przez Fundację Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji, zrodzoną z Bajkowni, którą tworzyli entuzjaści wierszy, bajek oraz baśni, a przede wszystkim kultury i sztuki skierowanej do dzieci. Fundacja podejmuje działania na rzecz rozwoju kultury i edukacji, których celem są rozwój dialogu międzykulturowego i wpływ na integrację społeczną. Organizuje warsztaty i spotkania z poetami, pisarzami, aktorami, reżyserami, muzykami, bajarzami, malarzami, zarówno w szkołach, przedszkolach, świetlicach, bibliotekach, jak i na świeżym powietrzu. Na zaproszenie Fundacji Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji opowiedziałam mniej znane legendy poznańskie. Przytoczyłam historię krawca Chwalisza, któremu zgodnie z legendą Chwaliszewo zawdzięcza swoją nazwę. Opowiedziałam również o Wzgórzu Przemysła i diabelskich sztuczkach, które sprawiły, że pojawiło się ono w Poznaniu, jak również o tym dlaczego zaczęto wypiekać poznańskie rury, inaczej zwane trąbami, które można kupić na straganach przy cmentarzach w okresie Bożego Ciała. Nie mogłam oczywiście ominąć jednej z moich ulubionych poznańskich historii o doktorze Józefie Strusiu, znamienitym medyku, który niczym XVI dr House, stosował z dobrym skutkiem alternatywne metody leczenia. Poznań przez wieki obrastał w legendy i opowieści. Stare historie, które zostały zapisane lub ich ślady znajdują się w różnych źródłach łączą się z współczesnymi legendami miejskimi. Niestety poza najbardziej chyba rozpowszechnionymi, legendami O Poznańskich Koziołkach oraz O Królu Kruków, wiele z nich pozostaje nieznanymi. To wielka strata, gdyż historie z Poznania i jego okolic są niezwykle barwne. Bogaty, opracowany źródłowo wybór poznańskich opowieści można znaleźć na stronie prowadzonej przez Pawła Cieliczko – Poznańskie Legendy.

Z kolei baśnie z Dalekiego Wschodu, przed stoiskiem FONTu  i Grupy Literycznej Na Krechę opowiedział bajarz, pisarz, poeta i zbieracz baśni – Łukasz Bernady. W zgiełk panujący na Placu Wolności wdarły się liryczne opowieści o miłości, nieprzypadkowo nawiązujące do wiersza autorstwa Łukasza Bernady – Noc w sierpniu, który można znaleźć w Albumie Grupy Literycznej NA KRECHĘ Antologia Wierszywstawka artystyczna. Tomik ów został mi podarowany i zasilił moją skromną biblioteczkę, która niestety ze względu na braki przestrzeni musi być układana w tzw. swobodnych stosach.

Punktem kulminacyjnym VII Dnia Organizacji Pozarządowych było wspólne ułożenie przez uczestników święta, z wielkoformatowych puzzli napisu „Pozarządowy Poznań”. Składanie tekstu przez członków organizacji i mieszkańców Poznania symbolizowało rozliczne powiązania i współpracę, która łączy fundacje i stowarzyszenia na terenie miasta. W Poznaniu zarejestrowanych jest ponad cztery i pół tysiąca  fundacji i stowarzyszeń, z czego około trzech tysięcy na co dzień aktywnie działa na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Są to organizacje bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem wielkości jak i przekroju tematycznego. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie określa 33 obszary pożytku publicznego, od pomocy społecznej, kulturę, ekologię, poprzez turystykę, krajoznawstwo, sport czy obronność państwa. Najprężniej organizacje pozarządowe działają w sferach pomocy społecznej, kultury i sportu. Chociaż fundacje i stowarzyszenia pracują w bardzo wielu obszarach, nadal szczególnie potrzebne są w serze pomocy społecznej. Niestety fundusze, z których korzystają organizacje pozarządowe są ograniczone. Nic zatem dziwnego, że przegłosowanie na dniach Ustawy o Narodowym Instytucie Wolności wywołało spore obawy związane z podziałem środków. Teraz już wiadomo, że zostanie utworzony Narodowy Instytut WolnościCentrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, odpowiedzialny za wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Powołana jednostka ma kontrolować wydawanie środków publicznych przeznaczonych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz odpowiadać za dystrybucję środków na działalność organizacji obywatelskich w ramach innych programów rządowych. Czas pokaże jak nowa ustawa wpłynie na funkcjonowanie fundacji i stowarzyszeń.

Dzień Organizacji Pozarządowych rozpoczął VII Tydzień Organizacji Pozarządowych, w którym Poznańskie organizacje pozarządowe zaplanowały wiele wydarzeń, w tym warsztatów, pikników, lekcji, zajęć sportowych oraz dni otwartych, podczas których można było zapoznać się z działalnością poszczególnych organizacji, a także dowiedzieć się jak założyć organizację pozarządową, włączyć się w wolontariat, czy zorganizować kampanię społeczną. W VII Tygodniu Organizacji Pozarządowych fundacje i stowarzyszenia pokazały kulisy swej działalności tym, którzy korzystają z ich pracy, nie zdając sobie z tego sprawy. Za wieloma bowiem akcjami społecznymi oraz wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi, w których biorą udział Poznaniacy stoi właśnie, często niedoceniany, tzw. III sektor.

No Comments

Post A Comment