Baśnie wRóże | Prawdziwy Tru
Baśnie wRóże. Prowadzę warsztaty bibio- i bajko- terapeutyczne, w których chcę pobudzać do twórczego myślenia oraz rozwijać umiejętności fantazjowania. Fantazjowanie pozwala nam bowiem dostrzegać pozytywne strony życia, cieszyć się małymi rzeczami i dostrzegać piękno tam, gdzie inni go nie widzą.
storytelling, bajki, baśnie, Poznań, Wielkopolska, opowiadanie, dziecięce fantazje
1329
post-template-default,single,single-post,postid-1329,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Prawdziwy Tru

Prawdziwy Tru

W sobotę planowałam wybrać się na Targi Książka dla dzieci młodzieży i rodziców. Zrządzeniem losu znalazłam się w zupełnie innym miejscu i miałam okazję podejrzeć i podsłuchać jak powstaje kolejna literacka opowieść. Był to proces niezwykły, gdyż uczestniczyli w nim przyszli czytelnicy.

25 marca o 11:00 w Księgarni z Bajki odbył się Poranek z Barbarą Kosmowską. Po zapoznaniu z autorką i odebraniu pierwszych dedykacji, mali uczestnicy poranka usadowili się na dywanie, by odkryć czym dla zajęcy jest kapusta. Następnie na specjalne wiosenne hasło otworzyły się drzwi Norki, prowadzące tym razem do Świata Tru – bohatera książki Barbary Kosmowskiej. Dzieci pomagały pisarce stworzyć fabułę kolejnej części opowieści o zajączku konstruktorze. Okazało się, że młodzi wielbiciele literatury znają nie tylko tak trudne słowa jak konstruktor, czy wynalazca, ale wiedzą nawet jak nazywają się kończyny zająca. Jestem pewna, że niewielu dorosłych zna określenie „skoki”. Ciepło i życzliwość pisarki sprawiły, że pomysłom nie było końca.

Tru to piękna i mądra opowieść o zającu. To wprawdzie szczegół, bo niby czym zając różni się od konia albo od księgowej z banku. Truś Ryszard, w skrócie Tru mieszka w Koniczynach Dolnych, uboższej części lasu i różni się od swoich zamożniejszych kolegów – Kolorowych. Chociaż czasem ciąży mu podział na lepszych i gorszych, Tru nie ustaje w staraniach by uczynić świat lepszym. Jest marzycielem o wielkim sercu, obdarzonym smykałką do majsterkowania. To aż nadto dużo, by pomagać innym. Jego kolejne wynalazki ułatwiają życie mieszkańcom lasu. Każdy z nich trochę zmienia nasz zajęczy świat i budzi ciekawość, choć powstają w małym składziku, a nie w wielkiej produkcyjnej hali. Spokój, życzliwość i wrażliwość na cierpienia innych sprawiają, że zajączek który pragnął być Naprawiaczem Wysokiego Lasu stał się Naprawiaczem Zajęczych Serc.

Ta inspirująca historia została zilustrowana przez Emilię Dziubak. Od poetyckich, stonowanych kolorystycznie grafik nie można wprost oderwać oczu. Nie brak im również subtelnego humoru. W mojej wyobraźni wciąż tkwi obraz zajobusu – autobusu szkolnego wyposażonego w… zajęcze uszy.

 

Twórczość Barbary Kosmowskiej skierowana jest do czytelników w każdym wieku. Tworząc dla dzieci i młodzieży pisarka nie unika tematów trudnych, takich jak choroba czy żałoba. Z humorem i życzliwością opisuje świat takim jaki jest, unikając jego idealizacji. Stroni od moralizowania i oceniania. Jej wkład w polską literaturę dziecięcą został już wielokrotnie doceniony. Buba – powieść przeznaczona dla nastolatków wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni”, Pozłacana rybka otrzymała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, natomiast Kolorowy szalik został nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Należy też wspomnieć takie pozycje jak wspaniale ilustrowana Dziewczynka z parku, Panna Foch czy Niezłe ziółko, traktujące o odmienności i samotności dorastających dzieci, w obliczu wydawałoby się zbyt trudnych problemów.

Tego dnia książki Barbary Kosmowskiej dosłownie zniknęły z półek. Prawie każdy uczestnik poranka, niezależnie od wieku znalazł coś dla siebie wśród różnorodnej twórczości pisarki. Autorka w swych dedykacjach dla każdego czytelnika zarezerwowała kilka ciepłych słów, które będą ogrzewać jego serce za każdym razem zajrzy do książki.

Fotografie: Krystyna Adamczak

Ilustracje: Emilia Dziubak, Tru

No Comments

Post A Comment